Výstavy

ZDENĚK ŠPÍŠEK: CESTY Z CESTY


Nezáleží, kam cesta vede, jestli je dlouhá nebo krátká, pevná nebo rozbahněná… Vždy se lze zastavit, mírně z ní sejít a vychutnat si kouzlo okamžiku. Nejsem žádný fotograf, jen se rád toulám krajinou. Fotkou stejně nelze zachytit pocit žízně při přechodu písečného ergu, otravnost komárů za polárním kruhem, chuť mate de koka nebo vůni jalovce indického spalovaného v chrámech na svazích Himaláje. To vše si člověk musí zažít proto, aby se těšil domů a zároveň, aby ho vůně dálek vedla za horizont.

(Kino Blansko, 1.-30.11.2014, ZDENĚK ŠPÍŠEK: CESTY Z CESTY)

PAVEL NESVADBA - POZDNÍ SBĚR


Výstava je průřezem lezení od hor po bouldering a prolínají se v ní fotografie výstupů lehkých i extrémních. Výběr fotografií byl podřízen víc atmosféře než sportovnímu výkonu.

(Dělnický dům, 22.11.2014, PAVEL NESVADBA - POZDNÍ SBĚR)

AFGHÁNISTÁN OČIMA DVOU REPORTÉREK


Unikátních fotografie z jedné z nejnebezpečnějších zemí světa – Afghánistánu autorek Lenky Klicperové a Jarmily Štukové (Kovaříkové), které patří mezi nejlepší české fotografky a za své fotografie získaly řadu ocenění včetně cen v soutěži Czech Press Photo.

Během cest do Afghánistánu se zaměřily především na dokumentaci života žen a dětí. Úděl žen není v této zemi zmítané válkami vůbec jednoduchý a často spočívá jen v úloze plodit syny. Afgánky nemají rovná práva s muži a mnoho z nich nesmí ani do školy. „Afgánistán je jedna z nejhorších zemí, kde se můžete narodit jako žena Je těžké zde být ženou i za míru, ale ve válce se utrpení žen ještě znásobuje,“ říká Lenka Klicperová.

Jarmila Štuková – po absolvování DAMU spolupracovala s respektovanými reportéry na dokumentech pro Českou televizi, tři roky působila jako reportérka v Lidových novinách, dva roky fotografovala pro agenturu ISIFA/GETTY IMAGES a nyní je fotografkou a reportérkou na volné noze. Zabývá se především reportážní, portrétní a stylizovanou fotografií. Zachycení reality do působivého obrazu bez stylizace však patří do její nejoblíbenější oblasti fotografie. v posledních sedmi letech podnikla mnoho reportážních cest především do rozvojových zemí, kde se soustředila na dokumentování sociální problematiky (problematika AIDS v jižní Indii, sirotci v kanálech ukrajinské Oděsy, život a trénink chudých zápasníků v Senegalu a Gambii, zemětřesení na Haiti). Její reportáže se objevují nejen v českých, ale i v zahraničních magazínech. Za své fotografie získala i ceny a čestná uznání.

Lenka Klicperová – novinářka a fotografka. Začínala jako zpravodajka, posledních 10 let pracuje v časopise Lidé a Země a jeho šéfredaktorkou je od r. 2004. Navštívila řadu afrických zemí, pracovala v Angole, Namibii, Nigérii, Tanzánii, Keni, Etiopii, Mali, Čadu i Demokratické republice Kongo. Také dvakrát pracovala v Afghánistánu a Iráku. Zaměřuje se na dokumentaci života domorodých etnik, na problematiku žen a jejich postavení ve třetím světě a na reportážní a portrétní fotografii. Spolupracuje i s dalšími periodiky, TV a rádii. Za své fotografie získala čestné uznání v soutěži Czech Press Photo. V r. 2008 stála u zrodu obč. sdružení Femisphera, v rámci něhož vznikl i projekt Kongo – ukradené ženství týkající se masového znásilňování žen na východě Konga sužovaného válkou. V listopadu 2009 uskutečnila cestu do severní Keni, kde se zabývala ženskou obřízkou u kmenů Samburů a Elmolů. V r. 2010 odjela na Haiti postižené zemětřesením, aby zde pracovala jako fotoreportérka. Zúčastnila se mnoha dalších projektů a je spoluautorkou knihy Afrika v nás.

(Dělnický dům, 22.11.2014, JARMILA ŠTUKOVÁ, LENKA KLICPEROVÁ - AFGHÁNISTÁN OČIMA DVOU REPORTÉREK)